Tabaka

…..boisz się????? Zażyj taaabaaakiiii….. „ – tak grzmi słynny bas w arii z Opery Straszny Dwór.

To prawdziwa tradycja na Kaszubach.Dziwi zatem brak upraw tytoniu w tym rejonie.Wszak tabaka to tytoń. Jest obecna w miejsowyh sklepikach, w różnych smakach i rozmiarach ale….produkowana w Belgii! Zawsze była importowana??Toż to wiekowa tradycja. I tej zagadki nie udało się rozwikłać do końca.Wiadomo jednak,że powstają tu regionalne tabaki wyrabiane z liści, kory, kasztanów itp. materiałów roślinnych. Tabakę przechowuje się w pięknie obrobionych rogach bydlęcych – stąd zapewne powiedzenie: „jak tabaka w rogu”. Zawartość rogu wytrząsa się na dłoń złożoną w pięść /zagłębienie pomiędzy  kciukiem a palcem wskazującym/  wciąga nosem i………………..?????????

No właśnie…. i nic! A wg literatury, powinno być potężne kichnięcie. Nie ma. Dlaczego???? Znowu zagadka.

Unikatową imprezą regionalną jest tu Konkurs Zażywania Tabaki. Takiej promocji korzystania z używek jeszcze nie widziałam! Uczestnicy sławili  jej cudowną moc, częstowali publiczność i zachęcali  do brania!!! Ale to przecież tytoń ,jakby nie było, i do tego przyjmowany drogą wziewną ! Skojarzenie z zażywaniem narkotyków gwarantowane! No, a zakaz reklamowania i propagowania  wyrobów tytoniowych to gdzie???

To jest właśnie możliwe na Kaszubach. Tu pielęgnuje się odrębność rdzennej kaszubskiej ludności. Tu można rozmawiać po kaszubsku w domu, urzędzie i w szkole, są dwujęzyczne nazwy miejscowości, śpiewa się Hymn Kaszubski,  na maszcie powiewa czarno-żółta Flaga Kaszub a dzieci uczą się języka kaszubskiego w szkole i zespołach folklorystycznych

 blog_gn_334926_5895586_tr_dzieci_kaszybskie_male_blog

Bo Kaszubi nie gęsi i swój język mają…a co!!!

Jedna myśl na temat “Tabaka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s