Depresja

           Brzmi groźnie…… ale tym razem chodzi o położenie geograficzne.

Przebywanie na terenie depresji może być bardzo przyjemne. Najniżej położony punkt w Polsce znajduje się w miejscowości Raczki nieopodal Elbląga.

   raczki
ELBLĄG  –  to miasto oraz jego okolice, ze względu na swoją urodę , położenie oraz historię – zasługują na zaliczenie do grona „miejsc niezwykłych”.

Miasto Elbląg, pamiętające czasy Prusów,  połączone rzeką Elbląg z wodami Zalewu Wiślanego oraz  niezwykłym Kanałem Elbląskim, z jeziorami mazurskimi. Miasto swą urodą porównywane niegdyś z Gdańskiem, w 65% zniszczone w czasie II Wojny, powstałe z gruzów przeżywało okres świetności dzięki istnieniu portu, z którego prowadził szlak handlowy na wody Bałtyku. Obecnie sprawia wrażenie miasta zastygłego w bezruchu bo port przestał spełniać swoją rolę wobec trudności w pokonaniu drogi wodnej prowadzącej przez terytorium Rosji /cieśnina Pilawska/.

Dziś port stoi pusty, zawija do niego jedynie statek wycieczkowy wiozący turystów z Elbląga do Gdańska starym szlakiem handlowym. Elbląg czeka na swoją nową szansę jaką może być projektowany przekop przez Mierzeję Wiślaną w okolicy Kątów Rybackich. Tymczasem miasto restauruje Starówkę i stawia na rozwój kulturalny organizując wiele ambitnych imprez.

Doceniając starania tego miasta i poznając jego niezwykłą historię życzę szybkiej realizacji planów rozwoju.

Będąc w tym „dołku” koniecznie trzeba odbyć rejs Kanałem Elbląskim. Jest to unikat na skalę światową! Zbudowany w latach 1845-1860,  działa nieprzerwanie. Poprzez system pochylni umożliwia statkom pokonanie różnicy poziomu wody o ok 100 m!

Z Elbląga szlak wodny prowadzi do niezwykłego jeziora Drużno. Jezioro to całkowicie niedostępne od strony lądu stanowi istny raj dla ptactwa wodnego.

 druzno_male

Niegdyś była to osada ludu w rodzaju „polskich wikingów”.

Obserwując z brzegu żeglugę Kanałem Elbląskim można spotkać takie widoki

  Niezwykłe wrażenie robi widok statku żeglującego wśród łanów zbóż i wspinającego się w górę!

Statki pokonujące  wzniesienia, ciągnięte są stalowymi linami – całość napędzana jest wyłącznie siłą wody kierowanej w odpowiednich momentach na ogromne koła zamachowe.

Będąc w okolicy nie sposób nie odwiedzić też miasta Frombork gdzie czeka na nas Mistrz Kopernik. Wita z kamiennego pomnika i zaprasza do swojej pracowni gdzie można sobiście zaobserwować ruch obrotowy Ziemi.

W mieście tym spotkałam też monument upamiętniający tragedię ludności niemieckiej zmuszonej do ucieczki w czasie II Wojny. Wiele istnień ludzkich pochłonęły wody Zalewu Wiślanego, bowiem tędy, po zamarzniętej wodzie prowadziła ich jedyna droga ucieczki przed wojskami sowieckimi.

Duże wrażenie robi ten monument opisany w języku niemieckim obecnie pielęgnowany przez miejscową ludność. Piękny to przykład tolerowania historii i pamięci o zwykłych ludziach, których udziałem była tragedia Wojny bez względu na narodowość.

Taka trudna historia unosi się nad naszą polską depresją. Warto się nad nią zadumać, warto się zachwycić i docenić piękno tego skrawka  POLSKI!

2 myśli na temat “Depresja

  1. Nigdy nie byłam w tej okolicy kraju. Lektura bloga przekonuje mnie, że pora to nadrobić. Nic tak nie uczy historii, jak wędrowanie…”Komu w drogę, temu sznurowadło!” 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s