Pamiątki z wakacji

Z wakacji , oraz dalekich podróży przywozimy Pamiątki.

Na ogół są to całkiem niepotrzebne przedmioty zalegające szafki ,komódki oraz półki. Z czasem służą głównie jako obiekty działalności ścierki – odkurzawki.

Wszyscy ulegamy tym absurdalnym zakupom i dzięki temu miejscowa ludność ma co jeść….Jest to więc  zjawisko ekonomicznie pożądane, nakręcające koniunkturę itp., itp…

Mrówki posiadają jednak pewien szczególny rodzaj impregnacji na pamiątkomanię… a może tylko jedna taka mrówka jest ??????

Dla mnie prawdziwą pamiątką jest to co zostało w szarych komórkach zakodowane , to co zostało własnoręcznie sfotografowane i to co zostawiło ślady na wrażliwej duszy wędrowcy….

Pomijając fakt ogromnego naładowania energią słoneczną – jeszcze długo czuć się będę jak prawdziwa bateria słoneczna – pamiątkę z Egiptu mam właściwie tylko jedną.

Ale za to w stylu godnym Faraona. Otóż jest to osobisty Kartusz zawierający moje imię zapisane za pomocą Hieroglifów.

blog_gn_334926_5895586_tr_kartusze_moje

Kartusz – w starożytnym Egipcie magiczna pętla-węzeł szen, oznaczająca „Uniwersum”.

Był to wydłużony owalny znak, w obrębie którego wpisywano hieroglificzne, najważniejsze imiona (nomen i prenomen) faraona, wchodzące w skład Królewskiego Protokołu.
Używano ich w celu identyfikacji władcy: papirusy, stele, reliefy w świątyniach, malowidła w grobowcach i w formie pięczęci (np. odciskane w świeżej zaprawie po zamknięciu królewskiego grobowca).

Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartusz_(hieroglif)

No i co Wy na to ?????

Nie wiem czy załączony alfabet hieroglifów to tylko taka „cepelia” dla turystów – niewykluczone. Ale co z tego, skoro mam Kartusz jak Faraon ????? Trochę próżności przystoi nawet małym mrówkom….

 blog_gn_334926_5895586_tr_alfabet_hieroglifow

Mnie bardzo spodobał się sposób dystrybucji owych pamiątek. Otóż, nasz Egipski Przewodnik pracujący dla naszej wycieczkowej ekspedycji zaproponował złożenie zamówień na takie indywidualne Kartusze dla wszystkich zainteresowanych. Zamówienia złożone w trakcie podróży zrealizowane były na zakończenie wyprawy , przy wyjściu z autokaru.Taka sprawna organizacja przy całkiem niewygórowanej cenie.

Od zakupu różnych innych pamiątek skutecznie obronili mnie nachalni sprzedawcy, przed którymi uciekałam. Gdyby byli bardziej cierpliwi zapewne mrówkowa impregnacja nie byłaby tak skuteczna. Dzięki Wam ….. Egipcjanie !

To już koniec egipskich opowieści.

Może jeszcze kiedyś  zatęsknię za tym słońcem i pustynią ………..

9 myśli na temat “Pamiątki z wakacji

 1. Kartusz, to piękna pamiątka. Żałuję, że ja sobie nie zamówiłam. Jak dla mnie, było jednak za drogo. Powiedziałabym nawet, że bardzo, bardzo drogo!A inne pamiątki? Już nie przywożę, bo z czasem stają się tylko siedliskiem kurzu. Najlepsza jest pamięć i serce do przechowywania wspomnień i pamiątek.

  Polubienie

   1. Nam kartusze proponowano na statku – złote i w cenie trzycyfrowej. Potem u złotników w Kairze widzieliśmy dużo tańsze, ale nie było czasu na grawerowanie imienia.

    Polubienie

   2. A widzisz, jak różne mogą być ceny. Nasz przewodnik ostrzegał,że tak czasem bywa i dlatego proponował sprzedaż u niego osobiście. Mój Kartusz nie jest wprawdzie złoty ale cena też całkiem przyzwoita.

    Polubienie

 2. najlepsze pamiątki to wspomnienia, do tego wsparte na uwidocznionych fotografiach. Ja coraz mniej zwoże pamiątek, a jeśli już to coś przydatnego, a nie do postawienia na półkę na żer kurzowi

  Polubienie

 3. Ja niestety nie posiadam zdolności impregnacji i kartusze leżą sobie czekając aż wezmę któregoś do ręki i odżyją egipskie wspomnienia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s