W krainie Janosika

 471df5561cf95a413e4548b3b561e1d1,12,19,0 Dość wygrzewania się w kopcu! Dość lenistwa ! Zakładam kozaczki z pomponami i hoooop ……skok przez Tatry.  Jestem u braci Słowaków ,hej !!!

Jak tu spokojnie i cichutko…choć sezon w pełni, śniegu malutko, ot tak aby tylko wyglądało na zimę… Szczyty Tatr ośnieżone, a tu, w dolince ……spokojnie.

 Podróż poprzedziło dość drobiazgowe kompletowanie wyposażenia samochodu. Bracia Słowacy są przemili…ale wymagają extra wyposażenia aut osobowych. Bardzo ważna jest „Pani Apteczka”. A w niej, oprócz  obowiązkowych zawsze materiałów opatrunkowych, chust i bandaży potrzebne też : nożyczki i agrafki , koc izotermiczny, ustnik do sztucznego oddychania oraz Instrukcja Udzielania Pierwszej Pomocy. Początkowo trochę się krzywimy na takie wymagania, ale po zastanowieniu, karnie kompletujemy wyposażenie przyznając Słowakom rację. Te drobiazgi ratują życie!

Jeszcze tylko kamizelki odblaskowe,zapasowe żarówki,bezpieczniki i w drogę !

Celem jest miasto Poprad. Miasto położone na brzegach rzeki Poprad,która wesoło bieży do Polski. Rzeka ta, teraz  trochę smutna bo straciła status „rzeki granicznej”, jak dawniej…Teraz jest wspólna, europejska.

 słowacja 3

 Miasto średnio atrakcyjne estetycznie.Rozkwit zawdzięcza rozwojowi turystyki termalnej.Tu uprawia się też hokej – podobno wychowują prawdziwe hokejowe gwiazdy….

Zaraz obok mamy miasteczko Spisska Sobota  

słowacja 6

Urodą przewyższa znacznie swojego brata – Poprad. Maleńkie,ale w całości składa się z zabytkowej zabudowy. Stąd pochodzi słynny spiski rzeźbiarz Jan Brokoff – jego rzeźba zdobi Most Karola w Pradze.

 słowacja 7

Nie widać tu zwykłego życia.Nie ma szkoły ani sklepów.Są pensjonaty i knajpki . Ale szczerze mówiąc ludzi brak, pusto i cicho…

Może dlatego, że zima ????? No,ale przecież to szczyt sezonu narciarskiego, a wyciągi nieopodal ……trochę dziwne ale widocznie Słowacja tak ma !

 słowacja 8

Słowacy są mili… W naszym pensjonacie obsługa męska.Szef, kucharz i kelnerzy. Wielu z nich mówi pięknie po polsku. Ich mowa jest piękna. Taka miękka i delikatna , zawiera bardzo dużo zdrobnień.

„Tu je kawiczka…a tu je herbatka…..” – tak miło to brzmi, że  od razu lepiej smakuje. Gotują pysznie i wcale niedrogo. Bardzo smaczny obiad można zjeść w cenie 3,50 euro.

Ceny wszystkiego na Słowacji są bardzo zbliżone do naszych pomimo,że płacimy w Euro…

Tylko dlaczego nie budują chodników dla ruchu pieszych ?To poważny mankament bo trudno spacerować tylko poboczem szosy… No i oznakowanie dróg mogłoby być trochę lepsze.Ale co tam, nikt nie jest idealny !

Słowacjo ! Jeszcze tu wrócę bo jest tu pięknie ………i przyjaźnie.


5 myśli na temat “W krainie Janosika

 1. O! To mi się podoba. Ileż przecież można w kopcu siedzieć… W takich przystojnych kozaczkach nawet zimą wędrowanie przyjemne. A Janosika spotkałaś?

  Polubienie

 2. Nie dalej jak miesiąc wstecz miałem przyjemność …nasty a raczej …dziesiąty raz i jak zawsze z żonką zastanawiamy się gdzie są mieszkańcy. Czasami przejeżdżamy (w dzień) całą miejscowość nie widząc nawet jednej osoby. Ceny faktycznie podobne do naszych ale jakby w restauracjach smaczniej, w ski parkach większa kultura i jakość, basenów termalnych więcej i ludzie jakby milsi. Lubię tam jeździć. :)W Popradzie nie byłem choć Poprad miałem kiedyś pod nogami (Piwniczna) i muszę przyznać że dzięki Twojemu wpisowi postanowiłem jak najszybciej nadrobić tą zaległość. Pzdr

  Polubienie

  1. Całkowicie się zgadzam z Toją opinią na temat Słowacji i Słowaków – ja jestem nimi wprost zauroczona.Poprad polecam – służę namiarem na miły i niedrogi pensjonat tuż obok Basenów termalnych. Nocleg kosztuje tam 16 euro od osoby /ze śniadaniem/O basenach termalnycj jeszcze napiszę w następnej notce.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s