Lodowa stolica Podhala

Oto Nowy Targ.

 nowy_targ_2

Ten zaszczytny tytuł przyznałam temu uroczemu miasteczku nad Dunajcem. Niegdyś stolica województwa – zdegradowana po ostatniej reformie terytorialnej do roli Powiatu. Ale stolicą Lodową pozostanie w moim pojęciu z dwóch powodów.

1.    Stoi  tu, od zawsze, wielka Hala Lodowa.Kryte lodowisko sztuczne gdzie trenują nasi dzielni hokeiści. Tu odbywają się zawody hokejowe na wielką często międzynarodową skalę. Łyżwiarstwo jest bardzo popularnym sportem dla miejscowej ludności – Górali Nowotarskich

 _hala_lodowa_bez_daty

2.   Wielka i długa tradycja produkcji najwspanialszych na świecie lodów !

 Lody Nowotarskie są z nieznanych mi powodów mało znane. Brak reklamy skazuje je na ograniczona ilość konsumentów. To dobrze bo zbyt masowa produkcja zapewne obniżyłaby ich jakość. A smak tych lodów trudno wprost opisać. Występują w niewielu smakach. Właściwie tylko trzech: tradycyjne śmietankowe, kakaowe oraz jagodowe. Bez nowoczesnych wynalazków typu :tiramisu, kokosy czy inne pistacje.No i bardzo dobrze.Tradycyjna receptura nie dopuszcza takich produktów.

Najlepsze są te śmietankowe. Subtelnie słodkie, bez sztucznych zapachów i barwników, o niezwykle gładkiej kremowej konsystencji……

Mmmmmmniammmmmmm……………………….rozpływają się rozkosznie w ustach.Lody podaje się w tradycyjnych waflowych kubeczkach lub rożkach, nakładane po prostu wielką, niegdyś drewnianą /teraz już plastik bo system HCCP działa nawet tu !/  łyżką ! Żadne tam okrąglutkie i malutkie gałki ! Taka „łycha”to jest to ! Sprzedawane są na wagę…  lody_nowotarskie To ukryty cel moich corocznych, sezonowych „pielgrzymek” do Nowego Targu.

Bez względu na pogodę zjadam tradycyjnie ok. 350 g tego smakołyku i z trudem powstrzymuję się przed repetą……

Nie zawsze się to udaje…..

Nie jestem w tej słabości wyjątkiem. Wszyscy, przechadzający się ulicami miasteczka mają w rękach lody. Dorośli i dzieci.Starzy i młodzi – bez wyjątku.

Czasem zastanawiam się czy ktoś kiedyś wyliczył ilość zjadanych lodów na głowę mieszkańca Nowego Targu ???? Może jest tu ukryty rekord Guinnessa ???????

 I dlaczego producent tych wspaniałości nie wykorzystuje ogromnego rynku zbytu w pobliskim, turystycznym Krakowie ???????

 A tak przy okazji. W czasie wojny Nowy Targ był celem wędrówki repatriantów z okolic Lwowa i Stryja. Tu chronili się nasi rodacy uciekając prze inwazją sowiecką.  Już tu zostali, młodzi wybierali się na studia do Krakowa i tu zakładali rodziny…

 _kosciolek_sw.anny

 Zabytkowy kościółek św Anny…tu podobno modlił się Janosik ze swoją kompanią……….

 

 

10 myśli na temat “Lodowa stolica Podhala

 1. Słowo,Bet aż mi zaschło w gardle,spokojnie zjadłbym co najmniej kilo lodów.Faktycznie smak niepowtarzalny.Ale,40 lat temu były lepsze.Pozdrawiam mróweczkę.Aha ja jeszcze jezdziłem na łyżwach jak lodowisko było odkryte.Mecz Podhala to było przezycie.

  Polubienie

  1. Nie pamiętam smaku lodów sprzed 40 lat ale te dzisiejsze „biją na głowę” wszystkie inne łącznie z włoskimi . A Włosi to ponoć mistrzowie w tej dziedzinie. Trochę to dziwne,że Górale z Nowego Targu upodobali sobie łyżwy – w górach popularne są przecież narty ! Jedzmy lody na zdrowie !

   Polubienie

   1. Łyżwy w Nowym Targu, to nawet i pasują. Ale nie mogę się nadziwić, że w Hammamet Yasmine w Tunezji niedaleko plaży jest lodowisko z wypożyczalnią łyżew. Śmigają także na nartach… ale… wodnych. Ja jakoś nie, bo nie spotkałam pochyłego morza ani jeziora hi hi hi

    Polubienie

   2. No nie, jazda na łyżwach w Afryce to…perwersja ! Tego bym się w Tunezji nie spodziewała na pewno.Dziwny jest ten świat…

    Polubienie

   3. Specjalnie pójdę, żeby zobaczyć, czy jeżdżą na łyżwach turyści 🙂 To dwa kroki od mojego hotelu.

    Polubienie

   4. Myślę,że to dla turystów głównie bo tubylcom łyżwy całkiem obce…chyba ???? To tak jakby eskimosom sprzedawać stroje bikini i kąpielówki.

    Polubienie

 2. A można na te lody wpaść prosto z Afryki?Wyglądają kusząco i apetycznie 🙂 Nie mogę sobie przypomnieć, czy to lody z Nowego Targu, czy od Krala z Krynicy Górskiej leciały specjalnym samolotem wprost na stół królowej angielskiej?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s