Co z tą Turcją ???

 flaga_turcja

Najciekawszym doświadczeniem mojej tureckiej przygody okazała się… zmiana postrzegania tego kraju oraz jego miejsca w Europie.

Dotychczas  zauważałam Turcję poprzez obserwację jej obywateli licznie zamieszkałych w Niemczech. A nawet, widziałam ich „niemieckimi oczami”. Teraz dopiero wiem jak  skrzywiony /skrzywdzony…?/ był to obraz.

Niemcy postrzegają Turków jak „obywateli drugiej kategorii” – niestety. Traktują ich z niechęcią i często okazują swoją wyższość. Turcy izolują się od społeczeństwa, nie integrują. Wielu nawet nie zna języka, mieszkają w swoich „gettach” /, nie wiem czy z własnej woli czy to lokalne władze  sprawiają/, żądają nawet odrębnych szkół dla swoich dzieci.Wszystko to pomimo posiadanego obywatelstwa i całkowicie legalnego pobytu. Na ulicach pełno kobiet szczelnie okrytych chustami i długimi płaszczami bez względu na porę roku. Mężczyźni dumnie kroczą  przodem, wiodąc za sobą  otoczoną gromadką dzieci – żonę.

„Prawdziwi” Niemcy są nastawieni wrogo. Uważają, że Turcy zabierają ich miejsca pracy i korzystają z przywilejów opieki socjalnej / jak każdy obywatel/. „Prawdziwy” Niemiec nie kupuje świeżych i dorodnych owoców w Tureckim sklepie… Kupuje przywiędłe, efekty masowej produkcji / ale tanie !/ w sieci ALDI. Najlepiej już przetworzone, z dużą ilością chemii – w słoiku.

„Prawdziwy” Niemiec woli oszczędnie/!/ żyć z zasiłku socjalnego niż podjąć pracę wykonywaną przez Turków. Sarkając, że zarobione Euro wędrują do rodzin w Turcji….

A co widzimy tam…  w ich rodzinnym kraju ?????

 minaret

Nowoczesny i prężnie rozwijający się europejski kraj. Jedna z dwudziestu największych gospodarek świata. Całkowicie samowystarczalna żywnościowo. Na ulicach miast /!/ piękne, po europejsku ubrane kobiety. Rzadko w chustach ! Samochody, samochody… Luźno traktowane zasady ruchu drogowego : zielone światło oznacza – „ musisz jechać”, czerwone – „ możesz jechać” .

Żadnego respektu dla pieszych ! Dylemat : zatrzymać się czy rozjechać – rozwiązuje  decyzja : rozjechać !

Ale z drugiej strony – wystawy sklepowe pełne świetnej konfekcji, o „niebo” bardziej atrakcyjnej niż ta zachodnioniemiecka. Sklepy firmowe wszystkich znanych i uznanych  światowych marek. Klimatyzacja i połysk ! Czystość i estetyka ! Żadnego epatowania Islamem  p o m i m o  iż jest to kraj muzułmański. Widoczne minarety w ilości dość umiarkowanej, nawoływanie do modlitw prawie niesłyszalne…. Pora modlitwy to dla Turków żaden powód do przerywania codziennych obowiązków. Jednym słowem – Islam w wersji light !

Naturalnie, zdaję sobie sprawę, że widziałam zaledwie malutką cząstkę Turcji. Widziałam Turcję turystyczną, zasobną jej część. Jest jeszcze inna Turcja, daleko poza nadmorskimi kurortami. Ogromna, wschodnia część tego kraju. Podobno biedna, bardziej muzułmańska, przywiązana do dawnych tradycji. Myślę, że właśnie przedstawiciele tej Turcji emigrują do Niemiec i tworzą tam jej trochę gorszy image… Nie wiem, nie widziałam, więc się nie wypowiadam. To co widziałam imponuje. Przynajmniej mnie. I zastanawia dlaczego Unia Europejska Turcji nie chce. Bo wskaźniki ekonomiczne na pewno nie są przyczyną. Poziom życia jest tu zdecydowanie lepszy niż np. w Rumunii i Bułgarii. Przyczyny są więc polityczne. Chodzi głównie o problem Kurdów.Tego walczącego o swoje prawa Narodu bez Ziemi…

Czego chcą Turcy ??? Ci z bogatszej, europejskiej części wcale za naszą  Unią nie tęsknią. Po co ??? Są samowystarczalni i jest im dobrze.

Turcja to taki „tygrysek” Europy. Oby nie stał się groźnym Tygrysem na podobieństwo Chińskiego Smoka !

Turcjo ! I tak cię lubię ! Wrócę tu !

  _pamukale

 


 

 

 

       

 

6 myśli na temat “Co z tą Turcją ???

 1. Jak to dobrze na KLIK DOBRY widzieć nowy post u Wędrownej Mrówki. Oj kusisz mnie tą Turcją, Mróweczko, kusisz…Wprawdzie byłam kiedyś dawno… dawno temu, ale niewiele pamiętam… Wożono nas po sklepach, ludzie kupowali po 50 par spodni i po dziesięć kożuchów, a ja nastawiona na zwiedzanie wściekałam się z tego powodu. Nie było jednak możliwości odłączyć się od grupy. Ale już wtedy, wprawdzie tylko poprzez pryzmat sklepów, Turcja jawiła mi się elegancko i dostatnio. A przystawianie stołka, żeby usiąść i spocząć oraz częstowanie w sklepach herbatką było dla mnie czymś nadzwyczaj eleganckim… Zapamiętałam także toalety z wężykiem z bieżącą wodą do obmycia „tego i owego”… jakże zdumiało mnie to w porównaniu do miejskich szaletów u nas, ba… w porównaniu nawet do szaletów w Paryżu…Pora poznać Turcję lepiej… nie tylko sklepowo – toaletowo 🙂

  Polubienie

  1. Moja miła, zacznę od końca czyli toalet.To typowe toalety muzułmańskie – nie używają papieru toaletowego ale małego prysznica. O ile bardziej higienicznie ! Zauważ,że także muszle mają w innym kształcie niż nasze.A teraz już refleksja ogólna : najważniejsze jest osobiste wrażenie jakie mamy w danym miejscu. Wycieczki, zakupy itp to kwestia organizacji czasu oraz osobistych priorytetów. Na mnie Turcja zrobiła tak bardzo pozytywne wrażenie jak widać to w tych notkach. Pomimo różnych niedoskonałości jest to „coś” nieokreślone co mnie zauroczyło. Nawet nie wiem co. Taka „chemia”…. jak w miłości….Sądzę,że nie wszyscy to czują – ja , tak.

   Polubienie

 2. Witaj. Turcy faktycznie w Niemczech traktowani są jak ludzie gorszej kategorii. Zrobił się i u nas taki stereotyp. Z tego co piszesz wynika jednak, że być może ci „prawdziwi” Niemcy powinni częściej podróżować do Turcji i podziwiać tam inwestycje za „swoje pieniądze”

  Polubienie

  1. Kolekcjonerze, z tym też jest problem. „prawdziwi Niemcy” uważają urlop w Turcji za dyshonor…. Słyszałam na własne uszy taką wypowiedź: ….” mam płacić za to żeby na urlopie słyszeć wciąż te śpiewy z meczetów ? I patrzeć na Turków, których tu mamy aż za dużo ? ……” No i co na to powiesz ????? Niech siedzą w domu.Dla mnie lepiej. Wolę towarzystwo Rosjan i innych narodowości bez uprzedzeń .

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s