Kram z morzami

Komu morze, komu morze,komu……..??????

Jest Śródziemne, Czarne, Czerwone oraz Bałtyk ! Dla amatorów Atlantyk na okrasę. Do wyboru do koloru…

Co kto lubi ????? Morza sprzedaję….! Morza !!!!!!!!

Koniec lata skłania do wspomnień. Dla mieszkańca okolic podgórskich, morze jest miejscem niezwykłym, fascynującym. Jakże odmienny klimat, widok i urok… Kocham morza  i chcę  o nich myśleć. Wspominając, czuję zapach morskiej bryzy, ogarnia mnie poczucie nieograniczonej wolności jaką daje nadmorska przestrzeń. Nie na darmo jest to „okno na świat”… bez widocznej granicy. Tylko horyzont przed nami….

Cóż więc tu mamy ?

 Morze Śródziemne – ciepło i sól. Rozmaitość krajobrazu. Mamy wybrzeże pełne skał i kamieni. Rozmaitość morskich zwierząt i niebezpieczeństwo okaleczenia.To dla odważnych ! Bosą stopą nie wchodź ! Czyhają jeżowce i kraby, ostre występy skał…. Ale woda krystaliczna, pieniąca się wśród skał i tajemnicza. To  Costa  Brava ! Prawdziwie dzikie wybrzeże…..

 blog_gn_334926_5895586_tr_costa_brava

Podobnie kamieniste i mało komfortowe plaże spotkałam w Turcji. Ale już ujarzmione,dostosowane do plażowania – zwłaszcza na hotelowych, pełnych leżaków plażach .W tym fragmencie morza nic nie pływa oprócz turystów ! Naturalni i prawowici mieszkańcy ukrywają się daleko, daleko od takich plaż. I mają rację !   Szczerze mówiąc to „ujarzmienie” szpeci, zabiera urok, morze staje się  zwykłą „pływalnią”.Nie ma morza… jest patelnia do opalania.

Morze Czerwone – Egipt.Gorąco i piasek parzący w stopy… woda spokojna, leniwa, nawet nie faluje tak,jak to morza mają w zwyczaju. Brak bryzy, nic nie wieje i nie sypie piaskiem w oczy… nuda. Następna, komercyjna patelnia do opalania. Całe bogactwo kryje się w głębinach i rafach koralowych… hen… daleko…..

 plaza_magawish_-_kopia

Morze Czarne – hmmmm….jest lazurowe, cieplutkie, piaszczyste i pełne wielkich białych meduz…. Takie zapamiętałam z dawnych lat gdy przemysł turystyczny dopiero raczkował.  Może teraz jest inaczej ? To morze kiedyś było dla nas egzotyczne. Jedynie dostępne z tych „zagranicznych”… Bardzo pożądane.Przyjemne i bardzo słone.

Na plaży sprzedawano zimne napoje chłodzone w wielkich wannach pełnych lodu…Takie  „lodówki” wtedy mieli Bułgarzy. A w kempingowych  sanitariatach – słona woda.Taka egzotyka, phiii….!

Morze Północne – ach,lepiej zapomnieć! Silny, lodowaty wiatr, zacinający mrozem deszcz… nawet zdjęcia nie dało się zrobić , nogi zamoczyć… brrr……. straszne wspomnienie…. uciekam szybko !

Atlantyk !  To majestat budzący respekt swoim ogromem. Tu wszystko jest wielkie. Fale są wielkie, plaże są wielkie…. niebezpieczeństwo  nadchodzącego przypływu jest wielkie…..Tu,gdzie stoisz za kilka minut będzie woda po kostki, za chwilkę po kolana itd., itd….

 atlentyk

Bałtyk ! Mój kochany , najlepszy, najpiękniejszy na świecie polski Bałtyk ! To nie patriotyzm. To uwielbienie dla tej niepowtarzalnej, dzikiej, wspaniałej przyrody. Nigdzie w Europie nie ma takich plaż…Nie ma już dzikich plaż. Nie ma miejsc gdzie idziesz parę  godzin nie spotykając człowieka….tylko ty i morze ! Cudownie !

 Bałtyk

To nic, że często zimno i bezsłonecznie. Ale te wspaniałe „bałwany”, ten wiatr porywający odzienie, piasek w oczach, uszach i we włosach , ten aromat morskich alg… ryby kupione wprost z łodzi , kilometry spacerów, piaszczyste wydmy i drążenie „grajdołków”.…..

 B e z c e n n e  !

 


 

 

12 myśli na temat “Kram z morzami

 1. Witaj. Z mórz to znam Śródziemne i oczywiście Bałtyk. Na plażach tego pierwszego nie można się swobodnie rozłożyć bo plaże kamieniste i małe. A nad tym drugim często zimno co nie nastraja do wyłożenia się plackiem. Ale owszem-swój urok ma. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. To ja, dla odróżnienia od Ciebie – Kolekcjonerze, Morze Śródziemne znam z plażami szerokimi (nie aż tak szerokie, jak bałtyckie) i piaszczystymi.

   Polubienie

  2. Śródziemne morze ma całą rozmaitość plaż…..są piaszczyste też, cudowne. Ja lubię te kamieniste, skaliste bo to jest ciekawe. Najpiękniejsza wg mnie jest dzika Costa Brava…….rewelacja.Leżenie na kamieniach to samo zdrowie ! Polecam

   Polubienie

   1. Jeśli już jadę do krajów z takimi plażami to szczerze mówiąc wolę zwiedzać zabytki. Leżenie plackiem to dla mnie strata czasu. Ale plaże też maja swój urok

    Polubienie

 2. Każdy z tych akwenów jest inny ale każdy na swój sposób jest piękny. Każdy z akwenów czymś zachwyca. To samo można powiedzieć o okolicy. Uwielbiam i miło wspominam wszystkie.ciekawy świata

  Polubienie

  1. Tak, masz rację… Morze fascynuje. Wyzwala uczucie wolności przez swój ogrom. Trochę to irracjonalne bo patrząc na morze widzisz tylko horyzont a więc jakiś koniec a jednak czujesz przestrzeń. To jest ten urok.Pozdrowienia, Ciekawy….!

   Polubienie

   1. Tak! Ogrom mórz fascynuje. Zawsze się zastanawiam ile litrów wody znajduje się w danym morzu. Dane z Wikipedii jakoś do mnie nie przemawiają. Ale wystarczy że spojrzę na morze to od razu wiem ile. DUŻO!!! Fascynująca jest też nieposkromiona siła morza. No i najważniesze to znaczenie wody na ziemi. To źródlo życia.

    Polubienie

   2. Tak Duchu …… świetnie powiedziane :”źródło życia”. Zwłaszcza, że wg jednej z teorii życie na ziemi zaczęło się w oceanie….Pozdrowienia !

    Polubienie

 3. Nie wiem czy pominęłaś to celowo, ale nie sprzedajesz Morza Kaspijskiego, które leży ciut dalej za Morzem Czarnym. Ja byłem nad Kaspijskim jeszcze gdy istniał ZSRR, niesamowite upały 40-42 st., i ten leciutki zapach nafty od strony morza. A morza, szczególnie te zamknięte, z reguły mają dwa rodzaje brzegów, jak z jednej strony jest piaszczysty, to z przeciwnej kamienisty. To samo jest z Morzem Czarnym, od wschodu np. w Soczi jest kamieniste, a kolor też jest różny, jednak najczęściej jest czarne, od koloru alg, i takich małych ślimaków.

  Polubienie

  1. Anzai, sprzedaję tylko te morza, które znam osobiście…. Morze śródziemne też ma dwa rodzaje brzegów : kamieniste i piaszczyste ale w tym przypadku są to odcinki wybrzeża, trudno określić wschodnie czy zachodnie…bo w samej Hiszpanii występują oba rodzaje brzegów…Wszystkie jednak mają swój urok…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s