Rekonesans pod Tatrami

      Zima za pasem -czas odwiedzić nasze polskie Tatry.
Sprawdzić gotowość do sezonu i gościnność naszych Górali.
Jako,że Mrówka światłą i światową się stała, zaczyna od przeglądu ofert miejsc noclegowych w internecie. Jest tego bez liku ! Sprawdzam więc zachęcającą ofertę pewnego pensjonatu reklamującą super promocyjne ceny na pobyt w czasie „przedsezonowym”….jesiennym.
I… pierwsze rozczarowanie ! Wiadomość wysłana na adres emailowy pozostaje bez odpowiedzi kilka dni. Nie daję za wygraną. Dzwonię telefonem pod wskazany numer. Miła Pani odpowiada:
– tak, mamy chyba wolne miejsce ale proszę rezerwować emailem bo jestem poza pensjonatem…
OK – kolejny email….i…..nadal brak odpowiedzi. Dzwonię następnego dnia.
– och….jestem obecnie na zakupach…nie mam tu grafiku, proszę zadzwonić za godzinę…..
Dzwonię.
– jeszcze jestem poza pensjonatem ale, ale spróbuję rezerwować na pamięć….hmmmm mam jeszcze malutki pokoik ale bardzo ciasny, nie polecam…..
Wściekła i obrażona mrówka rzuca telefonem i rozpoczyna poszukiwania od początku.
Jest, fajne gospodarstwo agroturystyczne. Gospodyni milutka, oferowana cena już nieco mniej, ale rezerwuję na wieść,że własnej roboty sery góralskie są, masło domowe itp delikatesy….
Jedziemy do Bukowiny Tatrzańskiej. Serce turystyki w naszych Tatrach. Szeroko reklamowane nowiutkie baseny termalne !
P r z y b y w a m y   ochoczo.
Miejscowość to malutka. Składa się właściwie głównie z niewielkiego ronda głównego nieopodal Basenów termalnych oraz głównej ulicy, bardzo ruchliwej. Na tej ulicy posadowiono wszystkie sklepy, sklepiki oraz karczmy góralskie. Kilka kramów z produktami miejscowych górali : futrzaki, czapki i skarpety wełniane, misie, ciupaski /w zaniku ….!/ itp.
Drugie rozczarowanie : „góralka” sprzedająca owe wyroby nie potrafi wskazać drogi bo ,jak twierdzi, „nie jestem stąd”…..
Aż się bałam zapytać : „a skąd, fałszywa gaździno”???????
Nic to, odnajdujemy nasz punkt noclegowy.
Piękny dom , pięknie  zadbane otoczenie. Naprawdę miła gospodyni ale……rodem z Mazur ! Ani śladu mowy góralskiej ! Jedyna nadzieja w Gospodarzu, specjalizującym się w wyrobie serów…
Niestety, gospodarz choć miejscowy, wysoko wykształcony – zatracił kompletnie nawet podhalański akcent wymowy….
Sery robi pyszne , takie ma hobby w czasie wolnym od pracy gdzieś…na jakimś niepospolitym stanowisku. Podobno jest w gospodarstwie osobista krowa dająca surowiec do produkcji sera – ale próżno jej wypatrywać . Ani śladu obory, zapachu mleka, obornika….. Takie sterylne krowy teraz mamy.
Ot, tacy Górale mi się trafili….
Wszystko rekompensują widoki i przyroda. Tu się nie można rozczarować.

 

 

 
 

 

 

Wizyta w Basenach termalnych też rozczarowuje……
Piekielnie drogo, za drogo jak na to co się tu oferuje . Woda chłodna…..w jednym z basenów z dyszami masującymi obowiązuje kolejka ! Na dźwięk dzwonka kolejka posuwa się o jedno stanowisko dalej………
Uciekłam stąd !
Trafiam do hali głównej z basenem o bardzo chłodnej wodzie. Niewielu chętnych do takiej kąpieli.W rogach hali są maleńkie baseniki wielkości nooooooo……..sporej misy /!/ gdzie tłoczno z powodu ciepłej wody i efektu „bulgotania”….
Uciekam stąd !
Pozostaje najcieplejszy i najmilszy basen zewnętrzny. Dobre chociaż to.

Ale następnym razem jadę na Słowację !
Niestety, konkurencja nie śpi, tuż po drugiej stronie Tatr !

 

8 myśli na temat “Rekonesans pod Tatrami

 1. Klik dobry:)Mróweczko, bo prawdziwi górale to dawno temu do Ameryki wyjechali. Te wyroby u sprzedawców pewnie chińskie, jak wszędzie hi, hi…A baseny termalne? Noooooooooo… temu to się dziwię. I jak miejscowość chce się rozwijać i bogacić, jeśli nawet o to co ma nie potrafi zadbać, żeby cieszyło turystów. I nie dziwota, że na Słowację wszyscy jeżdżą.Samo piękno gór to za mało. Trzeba jeść (najchętniej coś regionalnego), spać, kąpać się czy jeździć na nartach…

  Polubienie

  1. Żebyś wiedziała, chyba łatwiej Górala spotkać w Chicago niż w Bukowinie…..nawet wątpię w istnienie tej osobistej krowy…..może była wirtualna ?

   Polubienie

 2. Witaj Beatko :)Fotki fantastyczne! Patrzę i słyszę ciszę nad tymi szczytami 🙂 Zawsze uwielbiałam wędrówki po Tatrach.Na stare lata postanowiłam oglądać nasze Tatry od drugiej strony 🙂 Najbliższy cel – stanąć pod Rohaczami.I jeszcze koniecznie chcę zobaczyć, co widać z Wrót Chałubińskiego. Jak pomaszeruję na Wrota, popatrzę na Mnicha i wspomnę, że ja tam siedziałam, na samym czubeczku 🙂

  Polubienie

 3. Zgadzam się Bet z Tobą że mało „góralsko” jest w naszych górach. A chciwość i pazerność wiedzie prym. Ceny z kosmosu za praktycznie nic. Słowacy oferują więcej, lepiej i taniej. A wielka szkoda. Po co nam jeździć do Słowacji jak można by u nas. Może się to kiedyś zmieni?

  Polubienie

  1. Witaj Ciekawy ! Właśnie dlatego zaraz po Świętach ruszam do Słowaków.Moja ostatnia „pseudogaździna” zastosowała taki oto chwyt : oferowała dość wysoką cenę za nocleg z wyżywieniem usprawiedliwiając to dużą ilością jedzenia. Faktycznie, było tego mnóstwo, tak dużo że aż nie sposób wszystkiego skonsumować.A więc dla niej czysty zysk.Spryt góralski ? Tylko niech potem nie narzekają na brak gości !Pozdrawiam i najlepszych Świąt życzę !ps Po ostatniej wizycie u Ciebie chodzi mi po głowie Chorwacja……

   Polubienie

  1. Masz ci los, tu jeszcze nie posprzątane……muszę kopiec trochę ogarnąć….Jak będę gotowa to zaproszę, a jakże z konikiem i świerszczem grającym

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s