Wracam do Turcji

         W Tunezji rewolucja. Prezydent, miłościwie panujący tamże od 23 lat, raczył uciec z kraju. Zdążył uprzednio doprowadzić do kryzysu i pogrążyć swoją Ojczyznę w haosie.
Oto poniekąd powód powrotu do Turcji.

Dziś jedziemy na wycieczkę. Tureckie wycieczki mają ten urok, że każda zawiera w swoim programie wizytę w sklepie…Nie „jakimś tam sklepie” ale specjalnie wyselekcjonowanych magazynach z wyrobami z bawełny, skór lub biżuterii. Na to nie ma rady. trzeba spędzić kilka godzin oglądając luksusowe wyroby przecudnej urody i nieziemsko drogie. Na szczęście, pomieszczenia klimatyzowane i dające ukojenie przed upałem. Można nawet napić się tureckiej herbaty w pękatej szklaneczce. Gratis.
Gdy już mamy to „z głowy” czekają nas niewyobrażalnie piękne widoki aspirujące do miana ósmego cudu świata natury.
Jedziemy do Pamukkale.
Po turecku oznacza to zamek bawełniany. Są to kaskady utworzone przez nacieki wapienne. Z dużej odległości miejsce to wygląda jak biała plama w krajobrazie. A z bliska właśnie tak

 

 8dee5db539dcb5f32eff7af37eaa2253,12,19,0

0e0708e0c2e4f0daa76ee1805f7aa206,12,19,0

Czy trzeba opowiadać jak przyjemnie jest stąpać po takiej gładkiej, wapiennej powierzchni koniecznie bosą stopą. Zdejmowanie obuwia obowiązkowe jak w meczecie.
Po taplaniu się w płytkich basenikach wapiennych tarasów czas na prawdziwa kąpiel w basenie Kleopatry. To dodatkowy koszt ale w zamian obietnica rewelacyjnych efektów w postaci znacznego odmłodzenia ! Woda w basenie Kleopatry ma właściwości wody termalnej. Jest ciepła i bardzo wysoko nasycona wapniem. Poruszanie się w basenie jest trudne bowiem na dnie zalegają szczątki pradawnych elementów. Walają się tu fragmenty kolumn, rzeźby, odłamki posadzki itp niespodzianki wyposażone w ostre krawędzie.
Pojęcie komfortu, a nawet bezpieczeństwa  tu nie istnieje. Jak to w Turcji. Zresztą, czego się nie robi dla urody ?

 9608849b11da7f69fd213a25e7e7c1b5,12,19,0

        Odmłodzona i odświeżona /aż dziwne, jak orzeźwia  ciepła kąpiel w upale…/ zadowolona Mrówka zagląda do antycznego miasta Hierapolis . Jest bliziutko, Kleopatra musiała przecież mieć jakieś rozrywki i po kąpieli chadzała do Teatru ! Amfiteatru!  Bo taka była wtedy moda i już!
 a0a3df405035d8edfe13879ae50fd3eb,12,19,0

         Stojąc na szczycie amfiteatru koniecznie poproście przewodnika o próbę „klaskaną”. Grupa klaszcze w dłonie i wtedy można usłyszeć efekt akustyczny tak charakterystyczny dla antycznych amfiteatrów. Niby każdy o tym wie, ale wrażenie jest niesamowite.

Myślę,że dla takich atrakcji warto przeżyć wizytę w magazynie tekstyliów. Prawda ?

8 myśli na temat “Wracam do Turcji

 1. Te wizyty w sklepach to faktycznie chwila wytchnienia podczas wycieczek. Osobiście nie mam nic przeciwko temu pod warunkiem, że czas spędzony w nich jest proporcjonalny do głównej atrakcji wycieczki i odmładzania w basenie Kleopatry. A za mocno nie odmłodzi?

  Polubienie

   1. Uważaj jednak na podłoże w basenie Kleo – można się boleśnie skaleczyć ale kąpać się trzeba koniecznie ! Druga taka okazja na odmłodzenie może się nie trafić.

    Polubienie

 2. Dziękuję za odwiedzinki -będę z Tobą podróżowała tyle ciekawych wiadomości i obrazy kolorowe i piękne!!!Pozdrowionka serdeczne.krystynkabaj

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s