Kochajmy bociany !

        Ogólnoświatowy spis bocianów wykazał, że co czwarty z nich jest Polakiem ! Jesteśmy dumni z takich rodaków bo to prawdziwi patrioci. Rok w rok, przemierzają pół kuli ziemskiej na własnych skrzydłach aby spędzić najpiękniejszy czas  swojego życia w Ojczyźnie. Tu się rozmnażają.
Odlatują wprawdzie jesienią, ale czyż można się im dziwić ? Każdy wszak potrzebuje odrobiny urlopu z dala od rodzimych krajobrazów. Stać ich na to to lecą…….frrrrr….do Afryki ! Nie dla nich egipskie kurorty i tunezyjskie piaski. Bociany urlopują w Afryce Południowej. Ale tęsknią bardzo…. Dlatego gdy tylko straszne polskie  śniegi zejdą het, do morza, bociany ruszają w podróż do domu. Do Polski!
Jest wprawdzie pewien odłam bociani, który preferuje Niemcy. Ale to margines… wędrują całkiem innym szlakiem, zorientowani na Zachód, raczej wrogi element… Nie zawracajmy sobie nimi głowy. Tym bardziej, że nawet turyści niemieccy będąc w Polsce zachwycają się naszymi. A co !
Właśnie przyleciał Mój Bocian. Z żoną, Bocianową.

 blog_gn_334926_5895586_tr_bocian_maly_blog

Bocianowa, chwilowo nieobecna w domu.
Mieszkanie wybrali sobie niezbyt urodziwe. Widok z gniazda kiepski, nieopodal ruchliwej drogi… ale kto zna się na bocianich gustach ? A może to leniwa para, która bierze co los daje, „jak leci”? Gniazdo bowiem przez wiele lat stało puste. Zasiedlone od ubiegłego roku. Są podejrzenia, że to jest ta sama para. Bociany bezbłędnie odnajdują swoje gniazda. Nie lubią przeprowadzek.
W ogóle nie lubią zmian. Są wierne do grobowej deski…. a raczej do ostatniej żaby. Wdowcy rzadko zakładają nowe rodziny. Razem opiekują się swoimi jajkami i potomstwem. Pan Bocian organizuje zaopatrzenie w żaby dla Pani Bocianowej do czasu „rozwiązania”. Potem, już wspólnie, solidarnie, dbają o pisklaczki.
Czasem jest tego drobiazgu wiele. To dobra wróżba dla sąsiedztwa. Będzie urodzaj w polach i oborach i……
No właśnie, całkiem niesłusznie Bociany posądzane są o powodowanie  niekontrolowanego przyrostu  naturalnego u gatunku ludzkiego . Czy ktoś to widział ? Gdzie dowody?
Wszyscy przecież dobrze wiedzą, że ludzkie dzieci znajduje się w kapuście. A kapusty jakoś nikt z tego powodu się nie czepia !
Kochajmy bociany ! Niech się mnożą i dają nam obfitość oraz szczęście !

           Kochajmy Bociany !

20 myśli na temat “Kochajmy bociany !

 1. Jak ich nie kochać. Są tak przepiękną ozdobą krajobrazu.Bociany widziałam w maju w Tunezji. Nie w ZOO. Co one tam robiły? Nie zdążyłam sfotografować na dowód, a kierowca nie chciał zatrzymać się.

  Polubienie

  1. W Tunezji mogły odpoczywać. To jacyś maruderzy… albo osobniki zbyt słabe aby dolecieć do Polski… na pewno nie bocianie turystki….Cieszę się jak dziecko z powrotu bociana do gniazda….Wszystkim oznajmiam tę nowinę.

   Polubienie

  1. Faktycznie, jeszcze nie widziałam takiej scenerii – ale co one tam jedzą ? Na pustyni żaby nie rosną ???? To musiał być krótki odpoczynek.

   Polubienie

   1. Bet, to jest relacja fotograficzna ze stycznia. Nie mógł więc być to krótki wypoczynek. Przeloty są pod koniec naszego lata i na początku wiosny.

    Polubienie

 2. Aaaaaa… i jeszcze o dzieciach w kontekście bocianów.Bociany lubią gniazdować wszędzie tam, gdzie istnieje dużo dobrej energii. Dzieci tez podobno najwięcej przychodzi na świat, gdzie kumuluje się pozytywna energia. Z połączenia tych 2 faktów wzięło się chyba powiedzenie, że bociany przynoszą dzieci.

  Polubienie

  1. Tak, to logiczne wytłumaczenie. Ale jak wytłumaczyć zakładanie gniazd w pobliżu uczęszczanych dróg oraz linii elektrycznych ? Tam jest dobra energia ?????”Mój” bocian właśnie w takim miejscu mieszka .

   Polubienie

   1. Też obserwuję. Państwo Bocianowie mają jajo. Ale z boćka to ladaco. Włóczy się gdzieś wieczorami i żonę samą w ciemnościach zostawia.

    Polubienie

   2. Nasze bociany zostały nazwane „celebrytami” i pokazano akt poczęcia jaja w ogólnopolskiej TV ! To naruszenie prywatności ! Co z tego, że bocianiej….

    Polubienie

   3. Witaj :)Bocianie gniazdo w Przygodzicach obserwuję od czterech lat 🙂 Pan bociek nie jest najgorszym mężem ;)Czasem wraca do domu z kawałkiem mięska 🙂

    Polubienie

   4. Elżbietko, przyłapałam pana Bociana na całowaniu żony w dziób. Może to nieładnie, tak podglądać ? Hi,hi…

    Polubienie

  1. Dziękuję Koniku Polny !Martwię się o jajka bocianie…. chyba ich nikt nie pomaluje ???? Strusiom zabierają i robią z nich pisanki,barbarzyńcy!

   Polubienie

 3. Klik dobry:)Przyszłam życzyć miłego majówkowania. Słońca i ciepełka!A jak będziesz w górach to pozdrów Janosika, proszę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s